W ubiegły weekend (26-27.05) w Austrii (Graz) odbyły się duże, międzynarodowe zawody. Kilkudziesięciu zawodników z całej Europy startowało w konkurencji miecza długiego, szabli, rapiera i miecza z puklerzem. Nie zabrakło też miecza kobiet. Dwójka naszych zawodników wzięła udział w turnieju i przywiozła w sumie 4 medale.

Antek Olbrychski – srebro w szabli OPEN i srebro w mieczu z puklerzem.
Joasia Koprowska – srebro w mieczu długim kobiet i brąz w szabli OPEN (!).

Aż do finałów przedstawiciele Akademii Szermierzy szli jak burza. Niestety w walce o złoto Antek Olbrychski musiał dwukrotnie ulec Michaiłowi Bakierowi, który tego dnia wygrał aż 3 konkurencje, a podczas całego turnieju nie oddał pola w ani jednym pojedynku. Walki były jednak bardzo wyrównane i zakończyły się różnicą 1 punktu po dogrywce.

Podobnie w wypadku Joanny Koprowskiej. W finale podczas dogrywki to jej przeciwniczka zdobyła decydujący punkt. Choć warto wspomnieć, że we wcześniejszej walce z tą samą rywalką w fazie grupowej to Asia tryumfowała. W szabli OPEN Asia z zacięciem przedzierała się przez szeregi silniejszych fizycznie przeciwników i powstrzymał ją dopiero zwycięzca turnieju, Michaił Bakier.

Z Austrii wracamy nie tylko z medalami, ale też bardzo dobrym wrażeniem. Zawody były świetnie zorganizowane, atmosfera przyjazna, a przeciwnicy wymagający. Wracamy za rok w większej liczbie!

Zdjęcia: INDES Historische Europäische KampfkunstPeter Pataki