Poznaj finezję walki najszlachetniejszą z broni białych.

 

Walka długim mieczem wymaga umiejętności technicznych i taktycznych, połączonych z precyzją wykonywanych ruchów. Oręż ten uważany jest za najwszechstronniejszą z broni białych. Stosowany był jako broń pojedynkowa, osobista do samoobrony lub do działań wojennych. W średniowieczu obdarzano go szczególnym szacunkiem jako symbol szlachetności i sprawiedliwości. Miecz jako symbol walki przetrwał w kulturze do dnia dzisiejszego.

Treningi długiego miecza w Akademii Szermierzy opierają się przede wszystkim na włoskich traktatach szermierczych z XV wieku. Mistrzowie Fiore dei Liberi oraz Philipp Vadi kładli nacisk na proste, ale zabójczo skuteczne techniki. W detalach proponowane przez nich akcje wyróżniają się jednak matematyczną precyzją. Jak bowiem mawiał Vadi: „Z geometrii szermierka się zrodziła i tak jak ona jest nieskończona”.

Dodatkowym obiektem naszych zainteresowań są również techniki według tradycji niemieckiej.

Naszym celem treningowym jest możliwie skuteczne wykorzystanie historycznych technik długiego miecza we współczesnych warunkach turniejów sportowych oraz nauka w celu samoobrony.